Nadační fond Šance pro talent

podporujeme nadané děti ze sociálně znevýhodněného prostředí

Tomáš Dolejš

- sochař a umělec -

sochař a umělec, se rozhodl podporovat nadané děti z výtěžku prodeje pohlednic. 


 


Můžete nám vaše pohlednice představit?

Jsou to fotografie Jany Mensatorové. Zachytila mé kovové sochy v kontrastu s modelkami, takže to často vypadá že spolu hovoří. I proto se jmenuje celý projekt a výstava „Dialogy“. 

Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodl právě pro tento formát, když žijeme spíš v elektronické době, kdy lidé moc pohledy nekupují? 

Musím se přiznat, že posíláme pohlednice maximálně z dovolené, ale mít tyto fotky v ruce a nejen na monitoru nebo displeji se mi čím dál tím víc zamlouvalo, tak jsme pohlednice udělali.   

Není to risk? 

Risk by to asi byl kdyby šli pohlednice do distribuce - prodeje, ale protože výtěžek bude věnován nadaci Šance pro talent je to vlastně poděkování a památka pro dárce. 

S jakým ohlasem se pohlednice setkávají? 

S velice pozitivním, co jsem si všiml, tak z vernisáže odcházelo mnoho lidí se zakoupenými pohlednicemi.

 

Výtežek z prodeje pohlednic získá Nadační fond Šance pro talent, jak tato myšlenka vznikla a kde si lidé pohledy mohou koupit? 

S myšlenkou přišla naše kamarádka Vlastička Vodičková, která nám píše veškeré texty a mě už uvádí třetí výstavu. Je to taková naše tisková mluvčí :-)  K zakoupení jsou ve Welsově kavárně v Karlových Varech v rámci naší výstavy. 

Bude více míst, kde je budete nabízet? 

Prodej spojeným s dárcovstvím je pro nás zatím nová zkušenost, ale protože projekt "Dialogy" bude pokračovat dál a budeme vystavovat i na dalších místech. Věřím, že se nám podaří zajistit prodej těchto pohlednic i na našich dalších výstavách.    

Jaké bylo vaše období studií, stalo se, že by vám chyběly peníze ke vzdělávání, nebo někomu ve vašem okolí? Jak jste situaci řešil?

Měl jsem to štěstí, že rodiče i když jsou (jak se dříve říkalo) dělnického původu nás velmi dobře zaopatřili, takže jsem nemusel řešit tyto starosti. Vidím ale u svých dětí, že to někteří spolužáci nemají lehké.  

 

Kde se lidé mohou seznámit s vaší tvorbou a co dalšího připravujete do budoucna?  

Má díla jsou zastoupena především v Karlových Varech a okolí  a v Německu v soukromých sbírkách. Letos v červnu se s tímto projektem účastníme krásné akce "Chebské dvorky" a mě pak čeká sympozium a následná výstava v německém Thurnau. Pro případné zájemce zde o mé tvorbě: www.tomasdolejs.cz

Děkujeme za rozhovor. 

Facebook