Nadační fond Šance pro talent

podporujeme nadané děti ze sociálně znevýhodněného prostředí

Brněnský Mozart Radek Bagár

                                                                                                                                         Zdroj Mafra, Foto: Anna Vavríková

Radek Bagar (13) studuje klavír od 6 let na ZUŠ Jaroslava Kvapila v Brně ve třídě prof. Jeleny Kapituly.

Radek Bagar (nar. 2004) hraje na klavír od 6 let na ZUŠ J. Kvapila v Brně ve třídě pí. uč. Jeleny Kapituly.

Již po prvním roce studia zvítězíl na mezínárodní soutěži mladých klavírístů do 11 let Amadeus v Brně. Na této přestižní soutěží získal první ceny i v letech 2012-2015, Cenu nejlepšího brněnského účastníka a Cenu nejlepšího českého účástníka. Je vítězem a laureátem předních cen klavírních soutěží v zahraničí a ČR, jako je Prague Junior Note (Praha, 2012-2015), Virtuosi di pianoforte (Ustí nad Labem, 2014), Broumovská klávesa (Broumov, 2015), Beethovenové Teplice (Teplice, 2016), soutěž Petra Toperczera (Košice, Slovensko, 2017), Národní soutěže ZUŠ ve hře na klavír.(2013-2017) Je úspěšný na soutěžích v komorní hře (2013), a ve čtyřruční hře Per Quattro Mani (Brno, 2017).

Poprvé reprezentoval ZUŠ na koncertě vítězů soutěžě Prague Junior Note v Českém Krumlově v roce 2012 a v kroměřížském zámku, kde se natáčel oscarový film Amadeus Miloše Formana.

V letech 2013 a 2016 účinkoval s orchestrem Brněnské filharmonie na festivalu Mozartovi děti a s komorním orchestrem Banská Bystrica (Nové Zámky, Slovensko, 2014). Předvedl Koncert D dur od J. Haydna a Koncert č.2 d moll od F. Mendelssohna-Bartholdyho. V roce 2013 měl možnost se podílet na brněnském projektu „Dva hlasy - dva světy - dvě kultury “ s Idou Kelarovou.

V červenci 2016 dostal pozvání od vyznamného houslisty Pavla Šporcla vystoupit na Hudebním festivalu Znojmo na koncertě Malí geniové.

Reprezentoval Českou republiku v italském Rovereto na Mozartovském festivalu (květen 2016) a rakouských městech St. Pölten a Graz - Redoute 2017.

Radek je aktivním účastníkem brněnského letního festivalu Maraton hudby pod vedením ředitele České filharmonie Davida Marečka a také Brněnského klavírního mládí, které se koná v Besedním domě. Svými vystoupeními podporuje festivaly věnované Mezinarodnímu dni Romů v Praze a Brně, a také koncertuje v brněnském Muzeu romské kultury.

Je zapojen do právě probíhajícího projektu Společná historie nás spojuje, ve kterém již úspěšně reprezentoval ZUŠ J. Kvapila na mezinárodních koncertech v Bratislavě, Budapešti.

Byl pozván do studia Českého rozhlasu (rádio Vltava- 2014, 2015), kde nahrál skladby W. A. Mozarta, J. Haydna, L. van Beethovena, F. Chopina, S.Rachmaninova a G. Gershwina. Radek je stalým účastníkem mistrovských kurzů na Klavírních sobotách pořádaných Brněnskou konzervatoří a mezinárodních Klavírních atelierů v Karviné s vyznamnými osobnostmi jako Ivan Klánský, Martin Ballý, Jan Bartoš, Marina Samson Primachenko a Jerzy Owczarz.

V roce 2016 Radek učínkoval v charitativním televizním projektu Kuřata s Annou Ka a dalšími osobnostmi. 20 dubna 2018 hrál na vyhlášení cen literární soutěže největšího knížního vydavatelství v ČR Albatrosmedia konané v Praze v Kaiseršteinském paláci.

Od září roku 2016 Radek je zároveň studentem přípravného studia pro talentované děti ve třídě prof. Ludmily Satz na Universität für Musik und darstellende Kunst v rakouském Grazu. Radkovo studium v Grazu finančně podporuje nadační fond Šance pro talent pod vedením předsedy správní rady Kamila Vavreky.

V březnu 2018 obdržel Radek na Magistrátě města Brno ocenění za své hudební úspěchy.

Momentálně se chystá na další soutěže a koncerty v příštím školním roce, jako např. řadu koncertů pro děti v Rudolfinu v sezoně 2018-2019 s Pražskou filharmonií.

Kromě klasické hudby se Radek věnuje také komponování, jazzu, fotbalu, kulečníku, čtení a počítačovým hrám.

Facebook